Sam konstruuje aparaty, a jego zdjęcia zachwycają. Zobacz wystawę

Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg – po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.

- Fotografia otworkowa wykonywana jest bez szklanego obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, zrobiona na przykład w cienkiej blaszce. Światło przechodzi przez nią, a dzięki długim czasom naświetlania na materiale światłoczułym powstaje obraz – tłumaczy Leszek Wyrzykowski. – To niszowa technika i najpewniej taką pozostanie. Jednak warto się jej uczyć, ponieważ w przeciwieństwie do „cyfrówek”, aparat nie podpowiada niczego, pobudza wyobraźnię, wymaga myślenia „fotograficznego”, kadr budujesz w głowie, a potem ustawiasz aparat – dodaje.

Fotograf realizuje cykl PPP (Praskie Podwórka Pinholem) – robi zdjęcia warszawskiej Pragi, które w niewielkim stopniu zostały dotknięte przez wojnę i później zaniedbane w czasach PRL. Jego ulubionym tematem są również drzewa, ponieważ – jak żartuje – w przeciwieństwie do ludzi są cierpliwe i „nie uciekają”. Lubi używać przeterminowanych kliszy – w jego ocenie ich zadymienie, nierówne naświetlenie czy zabrudzenia podkreślają wyjątkowość fotografii otworkowej. Cierpliwie wyszukuje je na pchlich targach i portalach internetowych.

Leszek Wyrzykowski dwukrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie miał swoje wystawy indywidualne („Praskie podwórka” w 2013 roku oraz „Drzewo” w 2015 roku). Jego zdjęcia można było również zobaczyć między innymi na wystawach pokonkursowych „Niebieska Flasza” organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz „Światło” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej w Częstochowie.

Wystawa fotograficzna

Od 4 lipca zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego pokazuje Galeria na Poziomie w Agorze Bytom. Zbiór obejmuje fotografie z kilku lat twórczości artysty. To kolejny raz, gdy galeria handlowa organizuje tego typu wydarzenie. W czerwcu klienci zobaczyli „Fotografie psów odmian kilka”, czyli baśniowe zdjęcia czworonogów autorstwa Alicji Zmysłowskiej, a w maju „Projekt 365”, czyli ujęcia dzieci młodej mamy Karoliny Wojaczek-Jergli.

Agora Bytom to multigaleria w centrum Bytomia. Na prawie 57 tys. mkw. mieści się 120 sklepów oraz punktów usługowych, klub fitness, centrum rozrywki, kino i sala widowiskowa. Tylko w ostatnim czasie swoje salony otworzyły tutaj: 50 Style, Fun Pizza, Niezły Kocioł, Cukiernia Adorato, a także stoiska: Teletorium czy Golden Rose. Właścicielem obiektu jest norweska spółka Borgestad ASA, a zarządzaniem galerią zajmuje się spółka Idea Property & Asset Management.

,,Fotografia otworkowa”

4 lipca – 1 sierpnia 2017 r.

Agora Bytom - Galeria na Poziomie, poziom +3

Wstęp wolny – zapraszamy!

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom

Źródło:lifestyle.newseria.pl

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.