
Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg – po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.
- Fotografia otworkowa wykonywana jest bez szklanego obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, zrobiona na przykład w cienkiej blaszce. Światło przechodzi przez nią, a dzięki długim czasom naświetlania na materiale światłoczułym powstaje obraz – tłumaczy Leszek Wyrzykowski. – To niszowa technika i najpewniej taką pozostanie. Jednak warto się jej uczyć, ponieważ w przeciwieństwie do „cyfrówek”, aparat nie podpowiada niczego, pobudza wyobraźnię, wymaga myślenia „fotograficznego”, kadr budujesz w głowie, a potem ustawiasz aparat – dodaje.
Fotograf realizuje cykl PPP (Praskie Podwórka Pinholem) – robi zdjęcia warszawskiej Pragi, które w niewielkim stopniu zostały dotknięte przez wojnę i później zaniedbane w czasach PRL. Jego ulubionym tematem są również drzewa, ponieważ – jak żartuje – w przeciwieństwie do ludzi są cierpliwe i „nie uciekają”. Lubi używać przeterminowanych kliszy – w jego ocenie ich zadymienie, nierówne naświetlenie czy zabrudzenia podkreślają wyjątkowość fotografii otworkowej. Cierpliwie wyszukuje je na pchlich targach i portalach internetowych.
Leszek Wyrzykowski dwukrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie miał swoje wystawy indywidualne („Praskie podwórka” w 2013 roku oraz „Drzewo” w 2015 roku). Jego zdjęcia można było również zobaczyć między innymi na wystawach pokonkursowych „Niebieska Flasza” organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz „Światło” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej w Częstochowie.
Od 4 lipca zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego pokazuje Galeria na Poziomie w Agorze Bytom. Zbiór obejmuje fotografie z kilku lat twórczości artysty. To kolejny raz, gdy galeria handlowa organizuje tego typu wydarzenie. W czerwcu klienci zobaczyli „Fotografie psów odmian kilka”, czyli baśniowe zdjęcia czworonogów autorstwa Alicji Zmysłowskiej, a w maju „Projekt 365”, czyli ujęcia dzieci młodej mamy Karoliny Wojaczek-Jergli.
Agora Bytom to multigaleria w centrum Bytomia. Na prawie 57 tys. mkw. mieści się 120 sklepów oraz punktów usługowych, klub fitness, centrum rozrywki, kino i sala widowiskowa. Tylko w ostatnim czasie swoje salony otworzyły tutaj: 50 Style, Fun Pizza, Niezły Kocioł, Cukiernia Adorato, a także stoiska: Teletorium czy Golden Rose. Właścicielem obiektu jest norweska spółka Borgestad ASA, a zarządzaniem galerią zajmuje się spółka Idea Property & Asset Management.
,,Fotografia otworkowa”
4 lipca – 1 sierpnia 2017 r.
Agora Bytom - Galeria na Poziomie, poziom +3
Wstęp wolny – zapraszamy!
Więcej na: www.agorabytom.pl
facebook.com/AgoraBytom
Źródło:lifestyle.newseria.plAutor

Redakcja
fotohobby.pl
Polecamy
Najnowsze
Jak wybrać odpowiedni aparat Canon dla swoich potrzeb?
Aparat fotograficzny od lat jest stałym towarzyszem wielu wartych uwiecznienia chwil. Natomiast Aparaty Canon od dawna zaspokajają zmieniające... [...]
Komentarze (0)