Kiedy niezbędne jest docieplenie domu?

Wielu właścicieli nowych lub starych budynków zastanawia się nad jakością izolacji elewacji, ponieważ jeśli jest ona dobrze wykonana, właściciel nie tylko oszczędza na kosztach ogrzewania, ale także zapewnia komfort i przytulność swojemu domowi. Obecnie na rynku budowlanym istnieje ogromna różnorodność materiałów przeznaczonych do zewnętrznej izolacji fasad budynków i domów prywatnych.

Dlaczego warto ocieplać elewacje domów?

  • Komfortowy mikroklimat w pomieszczeniach. Temperatura i wilgotność powietrza w domu będą zawsze optymalne.
  • Obniżenie kosztów energii. Mniejsze zużycie energii do ogrzewania domu zimą lub chłodzenia latem.
  • Opcje architektoniczne i dekoracyjne. Aby zapewnić dłuższą żywotność domu, należy zastosować odpowiednie materiały, które ochronią fasadę przed wpływem czynników zewnętrznych.
  • Szeroki wybór faktur, bogata paleta kolorów oraz różnorodne kombinacje elementów dekoracyjnych pozwalają nadać domowi indywidualny, niepowtarzalny wygląd.

Każda metoda izolacji wymaga doboru odpowiedniego materiału izolacyjnego. W tym celu należy wybrać skuteczny i niedrogi materiał, który będzie służył przez wiele lat.

Jak wygląda docieplenie domu?

Najlepszą technologią jest izolacja zewnętrzna domu https://ladnydom.pl/ . Izolacja wewnętrzna jest stosowana tylko wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie można wykonać izolacji zewnętrznej. Izolacja termiczna umieszczona na zewnątrz pochłonie ujemną temperaturę w czasie mrozów, nie pozwalając jej dotrzeć do ścian domu. Dlatego temperatura ścian i temperatura wewnątrz domu będą zbliżone.

  • Ochrona ścian przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (biologicznymi, atmosferycznymi i termicznymi);
  • Ochrona przed przechłodzeniem i kondensacją;
  • Dodatkowe wygłuszenie;
  • Swobodne "oddychanie" ścian;
  • Dłuższy okres eksploatacji fasad bez konieczności przeprowadzania napraw.

Docieplenie domu

 Jakich materiałów należy użyć do izolacji?

Obecnie istnieje szeroka gama materiałów, które mogą być stosowane do izolacji cieplnej. Podstawową zasadą przy wyborze izolacji cieplnej jest utrzymanie w pomieszczeniu tej samej temperatury przez cały dzień. Ponadto, aby zaoszczędzić pieniądze, warto wybrać niedrogą izolację. Materiały termoizolacyjne można podzielić na kilka grup:

  • Miękki materiał z włókna szklanego (cienki);
  • Styropian (do izolacji ścian i podłóg)
  • Materiały twarde (na bazie włókien bazaltowych ze spoiwem);
    Izolacja odporna na działanie wysokich temperatur (stosowana do izolacji kominków, kuchenek itp.).

Oczywiście można wybrać dowolny materiał, ale warto kierować się niezbędną jakością izolacji oraz budżetem, jaki dana osoba może przeznaczyć na budowę domu.

Płyty do izolacji termicznej, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Najwygodniejszą formą jest jednak prostokąt lub równoległobok. Płyty są prawdopodobnie najwygodniejszym materiałem izolacyjnym, ponieważ mają niewielkie rozmiary i wagę oraz są łatwe w montażu.

Wełna szklana i polistyren ekspandowany są dostępne w postaci płyt. Płyty izolacyjne różnią się grubością i ciężarem, zdolnością do przewodzenia ciepła i zatrzymywania wilgoci oraz trwałością. Dom jednorodzinny można ocieplić niemal każdym materiałem. Innym pytaniem jest, jak skutecznie zorganizować system usuwania oparów i zapewnić właściwą wentylację.

Płyty izolacyjne można podzielić na rozproszone i szczelne. Płyty, które wypuszczają parę wodną na zewnątrz budynku i "oddychają", nazywane są płytami dyfuzyjnymi. Płyty izolacyjne, które są hermetycznie zamknięte, nazywane są płytami spienionymi. Absolutnie żaden rodzaj tworzywa spienionego, zarówno płyty wytłaczane, jak i granulowane, nie uwalnia pary. Innymi słowy, jeśli w pomieszczeniu znajduje się para wodna, nie wydostanie się ona przez ściany, lecz skropli się na ścianach i suficie. Przy ocieplaniu styropianem właściciele domów powinni mieć świadomość, że konieczne będzie również stworzenie systemu wentylacji, aby nie dopuścić do zawilgocenia domu.

Kiedy najlepiej ocieplać dom?

  • Należy zakończyć układanie dachu;
  • Wykonać zewnętrzną hydroizolację fundamentów;
  • Kurczenie się budynku już nastąpiło;
  • Zainstalowane są wszystkie systemy budowlane - okna, wentylacja i inne;
  • Budynek musi być suchy.

Dlaczego izolacja termiczna? Badania wskazują, że ściany tracą około 40% ciepła, okna - 20%, 15% ciepłego powietrza ucieka przez dach, a wentylacja - 25%. Najlepszym sposobem na oszczędzanie ciepła jest docieplenie ścian zewnętrznych, ponieważ przez nie ucieka dużo ciepła. Prace elewacyjne nie tolerują ani mrozu, ani ekstremalnych upałów, dlatego należy poczekać na dodatnie temperatury (późną wiosnę lub wczesną jesień). Prace związane z izolacją fasad wykonuje się zwykle w temperaturze od +5°C do +25°C.

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.