Soczewki kontaktowe to dobry wybór

Myśląc o korygowaniu wzroku, zazwyczaj jako pierwsze przychodzą nam na myśl okulary. Jednakże soczewki kontaktowe ciągle zyskują na popularności i dla wielu osób to jednak one są najlepszym wyborem. Doskonale łączą w sobie funkcjonalność i walory użytkowe, a ich cena wcale nie musi być wyższa, niż okularów.

Od kiedy można nosić soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe to rozwiązanie, które z małymi wyjątkami można polecić każdemu. Wykluczające mogą być pewne choroby, głównie oczu, albo też alergie, zwłaszcza na pyłki, kurz, czy materiał, z którego wykonuje się soczewki. Decyzję o tym, czy dana osoba może nosić soczewki każdorazowo podejmuje optometrysta lub lekarz okulista w czasie badania wzroku i wywiadu z pacjentem. Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek może być wiek, a to z uwagi na możliwe problemy z samodzielnym ich zakładaniem. Teoretycznie jednak soczewki kontaktowe mogą nosić nawet niemowlęta! Jednak za wiek graniczny, kiedy dziecko jest na tyle sprawne i odpowiedzialne, że można zakładać, zdejmować i pielęgnować soczewki, przyjmuje się 8 lat (więcej o tym w artykule http://soczewkidlaciebie.pl/wybieramy-soczewki/bspr/od-kiedy-mozna-nosic-soczewki-kontaktowe.html). Towarzyszyć mogą nam więc od najmłodszych lat do późnej starości, a i wiele osób sięga po nie w sile wieku. Wtedy pojawia się wada wzroku, która nosi nazwę starczowzroczności. To przypadłość związana z naturalnym starzeniem się organizmu, a jej objawy zaczynają być widoczne zwykle po 40. roku życia. Czynności wykonywane na bliskie odległości są wtedy utrudnione ze względu na brak ostrości. Jedna para soczewek jest wtedy wygodniejsza do noszenia, niż 2 pary okularów (zwanych do chodzenia i do czytania), co jeszcze niedawno było częstym rozwiązaniem.

A jak długo można je nosić?

Najpopularniejsze rodzaje soczewek kontaktowych to jednodniowe i miesięczne.

Te pierwsze nosi się jeden dzień – czyli zakłada rano, a zdejmuje wieczorem, po czym wyrzuca. To rozwiązanie uważane za bardzo przyjazne dla oczu, możliwe do stosowania również w przypadku niektórych chorób oczu czy alergii. Sięgają po nie także osoby noszące soczewki wymiennie z okularami – np. tylko na trening czy do uprawiania sportu. Polecane modele można znaleźć na stronie http://soczewkikontaktowe.eu/ranking-soczewek-jednodniowych/. Soczewki miesięczne mają zaś 30-dniowy czas używalności. Są dostępne w dwóch wersjach – dziennej i całodobowej. Dzienne są noszone w takim samym trybie jak soczewki jednodniowe. Całodobowe soczewki kontaktowe nie muszą być zdejmowane na noc. Można w nich nie tylko drzemać (jak w pozostałych modelach), ale nawet spać. Dzięki takiemu rozwiązaniu od razu po przebudzeniu mamy zapewnioną idealną ostrość widzenia, stąd też wybierają je np. rodzice małych dzieci, pracownicy służb mundurowych, osoby pracujące na zmiany czy w nocy. Teoretycznie maksymalny czas noszenia soczewek miesięcznych to 30 dni bez zdejmowania, jednak optometryści zalecają, by nie przekraczać 4-5 dni. Co do zasady soczewki miesięczne muszą być poddawane czynnościom pielęgnacyjnym. Po ich zdjęciu muszą być starannie umyte w specjalnym płynie i przechowywane w pojemniczku wypełnionym tym roztworem, aż do następnego założenia. Nie jest to jednak kłopotliwe ani nie zabiera dużo czasu. Soczewki miesięczne są też bardzo ekonomiczne – markowe soczewki, np. EyeLove, można mieć nawet za około 30 złotych na miesiąc (za parę).

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.