Soczewki toryczne, sferyczne i multifokalne - dla kogo będą idealne?

Soczewki kontaktowe umożliwiają skorygowanie rozmaitych wad wzroku. Wynika to z dostępności wielu typów soczewek kontaktowych. Soczewki sferyczne i asferyczne zazwyczaj wykorzystywane są w celu skorygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności. Aby skorygować astygmatyzm, należy nosić soczewki toryczne, a prezbiopię można skorygować przy pomocy soczewek progresywnych. Czym różnią się od siebie poszczególne typy soczewek kontaktowych?

Soczewki sferyczne i toryczne

Tradycyjne miękkie soczewki kontaktowe, które nie korygują astygmatyzmu, są zaprojektowane sferycznie. Sferyczne soczewki kontaktowe mają równą krzywiznę na całej powierzchni soczewki. Z drugiej strony asferyczne soczewki kontaktowe mają różne krzywizny na całej powierzchni, zmieniając się od krawędzi do środka soczewki. Ta gradientowa zmiana krzywizny pozwala na inną interakcję między soczewką a światłem wpadającym do oka. Zginanie światła, gdy dostaje się do oka przez soczewkę asferyczną, teoretycznie daje wyraźniejszy obraz u niektórych pacjentów w porównaniu ze światłem wpadającym do soczewki sferycznej. Asferyczne soczewki kontaktowe to nowsza koncepcja projektowa, wypełniająca niszę dla wyraźniejszego widzenia dla niektórych populacji pacjentów, przede wszystkim dotkniętych problemem krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Jak jest różnica „soczewki sferyczne a toryczne”? Soczewki toryczne dedykowane są osobom z astygmatyzmem, czyli niewłaściwego zakrzywienia rogówki, soczewki lub siatkówki. Tego typu soczewki kontaktowe mają kształt przeciętego wzdłuż obwarzanka, przez co mogą idealnie dopasować się do powierzchni gałki ocznej. Soczewki toryczne oferowane są przez wielu znanych na całym świecie producentów soczewek. Doskonałym przykładem są soczewki EyeLove czy Acuvue.

A jak działają soczewki progresywne?

U osób po 40 - 45 roku życia pojawia się prezbiopia, czyli starczowzroczność. W efekcie stopniowego twardnienia soczewki oraz wiotczenia mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka, proces ten ulega zaburzeniu. Wówczas problematyczne staje się ostre widzenie z bliska - dlatego osoba dotknięta starczowzrocznością odsuwa od siebie czytaną książkę czy telefon komórkowy. Wówczas wskazane jest korygowanie wzroku przy pomocy specjalnych soczewek progresywnych. Tego typu soczewki posiadają kilka mocy optycznych, dzięki czemu pozwalają na wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i na dalsze odległości.

Soczewki dwuogniskowe posiadają dwie różne moce optyczne, jedną do widzenia bliskiego, a drugą  - dalekiego. Z kolei soczewki multifokalne posiadają wiele mocy optycznych - strefy optyczne zazwyczaj rozmieszczone są w postaci koncentrycznych okręgów. Takie soczewki progresywne dostępne są zarówno jako soczewki jednodniowe, jak i o dłuższym trybie noszenia.

Każdy typ soczewek - sferyczne, toryczne czy progresywne można zakupić w sklepie internetowym BezOkularow.pl. W tym jednym z największych sklepów internetowych z soczewkami znaleźć można szeroki wybór soczewek w atrakcyjnych cenach. Są to soczewki najwyższej jakości, oferowane przez światowych producentów. Poza soczewkami zakupić można także pojemniczki na soczewki i płyny do czyszczenia soczewek. Zamówienie realizowane jest w ekspresowym tempie.

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.