Czym charakteryzują się aparaty z pełną klatką? W czym są lepsze od tych wyposażonych w mniejszą matrycę? Jaki model aparatu pełnoklatkowego warto kupić?
Aparaty pełnoklatkowe są przeznaczone dla bardziej doświadczonych fotografów. Taki rodzaj matrycy daje możliwość robienia zdjęć lepszej jakości niż w przypadku matrycy APS-C, która ma ponad dwukrotnie mniejszą powierzchnię. Mniejszy format matrycy jest popularny i stosowany w większości lustrzanek i bezlusterkowców z tego względu, że ceny aparatów z mniejszą matrycą są wielokrotnie niższe. Matryca APS-C ma wymiary 24x16 mm, a pełna klatka 36x24 mm.
Aparaty pełnoklatkowe
Pełna klatka to rozmiar matrycy aparatu, który wynosi 36x24 mm. Aparaty wyposażone w taką matrycę nazywane są aparatami FF (Full Frame) lub FFDSLR (Full Frame digital Single Lens Reflex Camera). Aparat pełnoklatkowy jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej małoobrazkowej lustrzanki jednoobiektywowej. Lustrzanki o mniejszych matrycach to APS-C, APS-H, 4/3 i mniejsze.
Matryce pełnoklatkowe są montowane w profesjonalnych aparatach przeznaczonych dla profesjonalnych fotografów. Są dużo droższe, a także większe i cięższe oraz bardziej zaawansowane technologicznie.
Tego rodzaju matryca została stworzona po to, by móc uzyskać obraz o podobnej jakości jak przy użyciu filmu małoobrazkowego.
Zalety matrycy pełnoklatkowej
Różnica w rozmiarach matryc powoduje, że w przypadku pełnej klatki pojedyncze piksele są rozmieszczone na większej powierzchni, więc ich wymiary są większe, ale przy zachowaniu takiej samej rozdzielczości. Dzięki temu matryca pełnoklatkowa rejestruje więcej informacji i dlatego uzyskuje się lepsze zdjęcia pod względem odwzorowania kolorów, rozpiętości tonalnej czy mniejszej liczny szumów przy wysokich wartościach ISO. Możliwości aparatów pełnoklatkowych są dużo większe niż w przypadku zwykłych matryc. Oczywiście wszystko zależy od parametrów konkretnego modelu aparatu, jednak te z matrycą pełnoklatkową mają lepsze możliwości.
A wady? Czy pełna klatka ma jakieś minusy? Owszem – zasadniczo większa matryca wymaga większych obiektywów, by pokryć większy sensor. To z kolei zwiększa znacząco wagę sprzętu. Podłączenie obiektywu APS-C pod pełną klatkę nie ma sensu, ponieważ nie pokrywa całego pola matrycy, co daje efekt lunety.
Warto zaznaczyć, że nie zawsze aparat pełnoklatkowy jest najlepszym wyborem. Dotyczy to np. fotografii turystycznej, w której bardziej liczy się rozmiar i waga urządzenia. Poza tym matryce APS-C lepiej sprawdzają się także w fotografii makro z uwagi na większą głębię ostrości.
Sony a7 III z przetwornikiem obrazu CMOS
Nowy model Sony a7 III wyposażony jest w pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS w technologii BSI i wiele innych zaawansowanych rozwiązań z dziedziny przetwarzania obrazu. Pozwala uchwycić decydujące momenty dzięki dużej szybkości reakcji.
Najważniejsze cechy nowego modelu to:
- szybkość i niezawodność oraz szeroki zakres działania systemu AF
- w całości udoskonalony system przetwarzania obrazu
- pełnoklatkowy przetwornik obrazu w technologii BSI o rozdzielczości 24,2 MP
- AF z detekcją fazy w płaszczyźnie ogniskowej obsługujący obiektywy z mocowaniem A
- funkcja Eye AF obsługująca tryb AF-C
- nowy przycisk włączający system AF i przełącznik wielofunkcyjny
- niezwykle wygodny w obsłudze mechanizm AF
- max. 10 kl./s przy włączonym śledzeniu AF/AE
- udoskonalona funkcjonalność trybu zdjęć seryjnych
- fotografowanie bez migotania
- wyraźne, naturalne i realistyczne filmy 4K
- uniwersalne funkcje nagrywania filmów
- ulepszony tryb Fast Hybrid AF do nagrywania filmów
- nowy interfejs menu
- funkcja oceny przydatna do sortowania na miejscu
- szybkie dostosowywanie parametrów
- kontrastowy wizjer XGA OLED TruFinder™ o wysokiej rozdzielczości
- ekran dotykowy LCD umożliwiający szybkie ustawienie ostrości
- wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu z 5-stopniowym czasem otwarcia migawki
- długi czas pracy akumulatora (możliwość zrobienia ok. 710 zdjęć na jednym ładowaniu)
- 2 gniazda obsługujące UHS-II
- bezproblemowe łączenie z komputerem za pośrednictwem portu USB 3.1 Gen 1
- nowe oprogramowanie Sony Imagine Edge
- wysoka wytrzymałość i sprawne działanie w trudnych warunkach.
O parametrach aparatów pełnoklatkowych Sony, w tym modelu Sony a7 III można poczytać na stronie dystrybutora: https://scentre.pl/lista/sony/aparaty-pelnoklatkowe.html.
Artykuł sponsorowany
Autor
Redakcja
fotohobby.pl
Polecamy
Najnowsze
Grawerowanie obrączek ślubnych - pomysły na wyjątkowe napisy
Zaręczyny i ślub to jedne z najpiękniejszych chwil w życiu każdej pary. Wybór odpowiednich obrączek ślubnych jest niezwykle ważny... [...]
Komentarze (0)