Mały budżet na start, czyli o kupowaniu starych lustrzanek

Mimo ciągłego rozwoju technologii ceny dobrego sprzętu fotograficznego nadal są wysokie i stanowią granicę nie do przejścia przez wielu potencjalnych kupców. Aby na poważnie zając się fotografią potrzeba sporo czasu na zapoznanie się ze sprzętem oraz zgłębienie tajników robienia dobrych zdjęć. Coraz młodsze osoby chcą rozpocząć przygodę z robieniem zdjęć, ale większość z nich nie posiada wystarczających oszczędności aby kupić sobie nową lustrzankę.

Podstawowe modele posiadające wszystkie niezbędne akcesoria kosztują w granicach 2000 złotych, więc dla nastolatka jest to dosyć spora kwota. Jednym z rozwiązań jest kupno starszego modelu, używanego lub pochodzącego z wystawy sklepowej. Bardzo często ich cena jest bardzo atrakcyjna, ale mogą się za nią kryć przykre niespodzianki. Czy warto zatem rozważać zakup starej lustrzanki?

Ile kosztuje „stary aparat”?

Pojęcie starego aparatu może być różnie interpretowane. Dla niektórych już dwuletni aparat jest przestarzały a inni nie nazwą tak sprzętu młodszego niż 5 lat. Przyjmijmy na potrzeby tego artykułu że stary aparat to sprzęt sprzed 10 lat, na przykład Canon 300D, Nikon D80 czy Olympus E-330. Jak na tamte czasy był to sprzęt z wyższej półki, jego cena detaliczna równa była ówczesnej dwukrotności średniej płacy w Polsce. Obecnie modele te można kupić za ułamek tej kwoty. Egzemplarze utrzymane w dobrym stanie kosztują około 500 zł przy czym warto szukać okazji wyposażonych w dodatkowe akcesoria jak torba lub dodatkowy obiektyw. Za tak niską cenę można otrzymać naprawdę dobrej jakości, profesjonalny aparat, który będzie idealnym sprzętem do nauki.

Lustrzanki z niższej półki

Stara lustrzanka na start – wady i zalety

Niestety nie wszystko jest takie piękne. Kupując starszy aparat trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń technologicznych, które obecnie nie występują. Nowe aparaty charakteryzują się niskimi szumami przy wysokich czułościach ISO, czego nie można powiedzieć o starszych modelach. Wiele starych lustrzanek nie posiada nawet funkcji filmowania, co jest standardem od dobrych kilku lat na rynku aparatów fotograficznych.

Takie ograniczenia nie powinny jednak odstraszać przed kupnem takiego sprzętu. Przy dobrych umiejętnościach sprzęt nie jest tak ważny. Często zdjęcia wykonane starszymi aparatami są lepsze niż zrobione za pomocą nowych lustrzanek, ponieważ wymagają odpowiedniego przygotowania i przemyślenia wielu ustawień. Mimo upływu lat nadal jest to dobry sprzęt, który przy dobrym użytkowaniu będzie służył jeszcze wiele lat.

Znając wady i zalety kupna starego sprzętu można odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiście jest to dobry wybór. Jeżeli uda się kupić lustrzankę bardzo tanio i będzie ona zadbana to z pewnością będzie to wspaniała inwestycja. Niestety taki sprzęt zazwyczaj nie ma gwarancji, a naprawa jest często nieopłacalna, więc trzeba się liczyć z ryzykiem. Jednak jeśli aparat pochodzi z dobrego źródła, nie powinniśmy przesadnie się przejmować, że w przeciągu najbliższych lat coś poważnego się z nim stanie. 

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.