Jak wybrać hulajnogę?

Jazda na hulajnodze nie jest aktywnością zarezerwowaną wyłącznie dla maluchów. W sklepach można znaleźć wiele różnych rodzajów hulajnóg, które różnią się nie tylko designem i detalami, ale także parametrami technicznymi o kluczowym znaczeniu. Jak wybrać hulajnogę? Na co zwrócić uwagę?

Kto będzie hulał na hulajnodze?

Zasadniczą kwestią przy zakupie hulajnogi jest wybór takiego egzemplarza, który będzie odpowiedni dla wieku, wzrostu i wagi użytkownika. Dziś bez problemu można kupić nie tylko hulajnogi dla dzieci, ale też modele dla młodzieży i dorosłych.

 • Hulajnogi dla małych dzieci – modele dla maluchów są bardzo często znacznie mniejsze od klasycznych hulajnóg i bywają wykonane w całości z tworzyw sztucznych, mogą być również wyposażone w trzecie koło, które poprawia stabilność hulajnogi. Tego typu hulajnogi nie są zbyt drogie i faktycznie nie warto przepłacać, bo są odpowiednie tylko dla kilkulatków, a starsze dzieci mogą z powodzeniem sięgnąć po nieco bardziej profesjonalne rozwiązania.
 • Hulajnogi dla starszych dzieci i młodzieży – bywają odrobinę mniejsze od modeli dla dorosłych i mają niższe obciążenie maksymalne. Często bywają kolorowe i bardzo ozdobne i charakteryzują się typowo dziecięcym lub młodzieżowym designem.
 • Hulajnogi dla dorosłych – na ogół są większe i cięższe od hulajnóg dla starszych dzieci i młodzieży. Mają też wyższe obciążenie maksymalne (na ogół do 120 kilogramów), a ich design nie jest już dziecięcy, lecz uniwersalny.

Jaki styl jazdy będzie praktykowany?

To, jaka hulajnoga sprawdzi się najlepiej, zależy nie tylko od wieku użytkownika, ale też od preferowanego stylu jazdy. O ile wiadomo, że najmłodsi muszą dopiero opanować jakąkolwiek technikę jazdy, o tyle młodzież i dorośli mogą na hulajnodze jeździć po alejkach w parku, a równie dobrze mogą użytkować ją na platformie.

 • Hulajnoga rekreacyjna – idealny wybór dla dzieci i początkujących. Konstrukcja i wykonanie hulajnogi rekreacyjnej są odpowiednie do przeciętnej jazdy, a jednocześnie są to rozwiązania najmniej kosztowne.
 • Hulajnoga wyczynowa – dedykowane do jazdy na platformach i do wykonywania zróżnicowanych trików i do jazdy agresywnej.
 • Hulajnoga transportowa – idealne na dłuższe dystanse. Hulajnogi tego typu są większe, dłuższe i wygodniejsze do spokojnej, ale dość długiej jazdy. Miewają większe koła z lepszą amortyzacją.
 • Hulajnoga elektryczna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi?

Estetyka, rodzaj hulajnogi i maksymalne obciążenie to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Najlepsze hulajnogi cechuje wysoka jakość wykonania oraz dobre parametry techniczne. Ważne kwestie to również:

 • Koła (ich wielkość oraz liczba) – wbrew pozorom nie każda hulajnoga ma dwa koła. Niektóre modele posiadają trzecie kółko (najczęściej odpinane), które przydaje się podczas nauki jazdy. Zdecydowana większość hulajnóg posiada koła o średnicy do 120 mm – to rozwiązanie zapewnia komfortową jazdę, ale na bardzo długie trasy najlepiej nadają się hulajnogi z większymi kołami.
 • Napęd – hulajnogi są najczęściej napędzane siłą mięśni użytkownika, ale są przecież także liczne modele elektryczne, które można polecić głównie tym, którzy na hulajnodze pokonują naprawdę długie trasy.
 • Maksymalne obciążenie – to kluczowa kwestia techniczna, której warto się przyjrzeć. Przekraczanie maksymalnego obciążenia może bowiem prowadzić do uszkodzenia hulajnogi, a nawet do różnego typu wypadków.
 • Marka – warto zwracać uwagę także na renomę producenta, gdyż świadczy ona o jakości wykonania oferowanych produktów.
 • Cena – dobrze jest ustalić budżet już na wstępie poszukiwań hulajnogi, bo wówczas można skupić się na przeglądaniu tych ofert, które się w nim mieszczą.

Jazda na hulajnodze to prawdziwa przyjemność, sposób na ciekawą aktywność sportową na świeżym powietrzu i alternatywny środek transportu dla dzieci i dorosłych. Dobrze dobrana i odpowiednio użytkowana hulajnoga może posłużyć użytkownikowi przez lata, dlatego warto przyłożyć się do zakupu, porównać wiele ofert i dopiero wówczas wybrać najlepszą hulajnogę dla siebie.  

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.