Z roku na rok oferta sprzętów RTV się powiększa, dzięki czemu mamy dostęp do coraz nowszych i lepszych urządzeń. Dotyczy to przede wszystkim telewizorów, które wybrać możemy na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy do tego, czego tak naprawdę potrzebujemy.
Na nieco inne elementy zwrócimy bowiem uwagę podczas kupowania telewizora do gier niż w przypadku standardowego urządzenia do obsługi dekodera cyfrowego. Do tego wszystkiego dochodzi dobór systemu i funkcji Smart oraz ewentualnych dodatków. Ze względu na tak szeroką ofertę, przed dokonaniem jakiegokolwiek wyboru, powinniśmy przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania.
Modele LCD czy LED? A może OLED?
Na początek powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowane wyświetlacze. To one bowiem w największej mierze odpowiadają za jakość generowanego obrazu. Wszystko to sprawia, że musimy sprawdzić, w jakiej technologii zostały one wykonane.
Najbardziej standardowymi nadal są telewizory LCD, których dostępność jednak cały czas spada. Związane jest to oczywiście z ich ograniczeniami, wynikającymi z faktu wykorzystania lamp CCFL – pełnią one rolę oświetlenie generowanych pikseli. Kolory generowane są dzięki polaryzatorom, przez które przechodzi światło. Telewizory LCD pobierają niewiele energii, jednak w wielu przypadkach generowany przez nich obraz jest przeciętnej jakości, zwłaszcza gdy nie mamy do czynienia z tak zwaną rozdzielczością natywną.
Znacznie lepiej pod tym względem spisują się modele LED, wyposażone w specjalne diody emitujące własne światło. Wszystko to pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu i żywszych kolorów. Należy w tym miejscu podkreślić, że telewizory LED występują w dwóch odmianach, różniących się rozłożeniem wspomnianych diod. Jeśli znajdują się one wyłącznie przy krawędziach wyświetlacza, mamy do czynienia z urządzeniem Edge LED, natomiast w przypadku rozłożenia diod na całej powierzchni, takie modele określane są mianem Full LED – gwarantują one znacznie wyższą jakość generowanego obrazu.
Zupełną nowością są telewizory OLED, które rozwijane są przede wszystkim przez LG. W ich przypadku mamy do czynienia z diodami organicznymi, które świecą niezależnie od siebie i nie potrzebują żadnego dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu pozwalają na wygenerowanie niemal idealnej czerni. Sam obraz jest doskonałej jakości, dlatego tego typu urządzenia kierowane są przede wszystkim na osób stawiających na najlepszy obraz. Sprawdzą się zwłaszcza podczas oglądania filmów i grania na konsoli. Niestety, na tę chwilę nadal są one bardzo drogie.
Wysoką jakość zapewniają również telewizory QLED, które znajdziemy w ofercie Samsunga. Nie mają one nic wspólnego z opisaną wyżej technologią OLED, jednak również są warte uwagi. Wykorzystują tak zwane kropki kwantowe, dzięki którym możliwe staje się wygenerowanie bardzo realistycznych kolorów.
Telewizor Smart czy nie?
Omówiliśmy technologie wytwarzania obrazu, przyszła pora na kolejną palącą sprawę związaną z dostępnością lub brakiem systemu operacyjnego.
Śmiało można powiedzieć, że obecnie panuje moda na modele Smart TV. Wynika one jednak przede wszystkim z praktyk stosowanych przez producentów, którzy nowe modele telewizorów przeważnie wyposażają właśnie we wspomniane systemy operacyjne. Obecnie pozbawione funkcji Smart są przede wszystkim urządzenia tanie.
Czy jednak warto postawić na inteligentne telewizory? Na pewno tak, jeśli zależy nam na obsłudze rozmaitych aplikacji filmowych, muzycznych i sieciowych. Smart TV pozwoli nam na skorzystanie z oferty Netflixa, HBO GO czy też Spotify. W większości przypadków posiadają one również przeglądarki internetowe oraz wiele innych funkcji dodatkowych, związanych chociażby z możliwością połączenia z telewizora z urządzeniami mobilnymi.
Jeśli więc zamierzacie z podobnych możliwości korzystać, Smart TV okaże się koniecznością. Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy to szukacie telewizora wyłącznie do oglądania programów telewizyjnych lub gdy posiadacie konsolę do gier, która obsługuje większość funkcji Smart.
Czy przekątna i rozdzielczość mają znaczenie?
Tym razem zajmiemy się kwestiami, które przysparzają najwięcej kłopotów podczas wyboru telewizora. Zwrócić uwagę należy przede wszystkim na przekątną obrazu. Wiele osób twierdzi bowiem, że duże urządzenia (ponad 40-calowe) muszą być znacząco oddalone od miejsca, w którym siedzimy.
W rzeczywistości wszelkie odległości nie są tak duże, są one zależne od dokładnych wymiarów, dlatego każdy cal ma znaczenie. Jeśli zakupujemy telewizor o przekątnej 32 cali, minimalne oddalenie od ekranu powinno wynieść około 1,3 m, natomiast maksymalne 2,5 m. Jeśli usadowimy się dalej, komfort oglądania znacząco się zmieści. W przypadku modeli 42-calowych, przedział ten wynosi od 1,6 do 3,2 m, przy 55 calach 2,1 – 3,9, a przy 65 calach 2,5 – 5 m. Jak widać, wszystko zależy od tego, w jakiej odległości od telewizora znajduje się nasza kanapa.
Jeżeli natomiast chodzi o rozdzielczość, to im jest ona wyższa, tym lepiej. Jeśli zamierzamy korzystać z takich serwisów jak Netflix czy HBO GO, powinniśmy rozważyć zakup telewizora 4K, zwłaszcza że materiałów wyprodukowanych w tej rozdzielczości jest coraz więcej. To samo tyczy się gier konsolowych. Wrażenia obcowania z takimi treściami przy wykorzystaniu urządzenia 4K są naprawdę wspaniałe, dlatego warto się nad tym wszystkim zastanowić, zwłaszcza że cena telewizorów obsługujących tak wysoką rozdzielczości wciąż maleje. Najtańsze modele 43-calowe kosztują obecnie około 1400 złotych.
Obecnie kanały telewizyjne nie są wyświetlane w 4K, powoli zaczynają pojawiać się dopiero pierwsze transmisje (głównie sportowe), dlatego jeśli nie zależy nam wspomnianych serwisach lub grach, możemy postawić na modele Full HD.
Jak to jest z tymi technologiami?
Odpowiedź na pytanie, jaki telewizor wybrać nie może być kompletna, jeśli nie zastanowimy się nad wszelkimi technologiami wykorzystywanymi przez producentów. Wspomnieć należy przede wszystkim o HDR, czyli szerokim zakresie tonalny, stosowanym przede wszystkim w telewizorach 4K. Dzięki zastosowaniu tej technologii wytwarzania obrazu, możliwe stają się osiągnięcie wysokiego kontrastu i wygenerowanie bardzo jasnych barw, dzięki czemu wszelkie kolory stają się bardziej realistyczne. Wszystko to pozwala na osiągnięcie jeszcze wyższej jakości obrazu, którą zauważymy przede wszystkim podczas obsługi materiałów i gier zgodny z HDR.
Na rynku znaleźć można również modele Curved TV, a więc telewizory z zakrzywionym ekranem. Zapewniają one większa głębię obrazu, a także rozszerzenie pola widzenia, co sprawdza się zwłaszcza w grach. Problem polega na tym, że pełnię potencjały zakrzywionego ekranu poznamy dopiero wówczas, gdy usiądziemy na środku ekranu i w stosunkowo bliskiej odległości.
Jakie technologie są jeszcze wykorzystywane w telewizorach? Poza oczywistym połączeniem Wi-Fi oraz modułem Bluetooth, wspomnieć należy również o obrazie 3D, panelach oświetleniowych montowanych z tyłu telewizora (Ambilight) i wszelkich technikach pozwalających na zwiększenie jakości generowanego obrazu?
Który telewizor wybrać?
Dobrnęliśmy do pytania głównego. Odpowiedź jest oczywiście zależna od tego, w jaki sposób telewizor będzie przez nas wykorzystywany.
Jeśli szukamy urządzenia do odtwarzania filmów wysokiej jakości (np. z Netflixa), a do tego posiadamy konsolę do gier najnowszej generacji, powinniśmy zaopatrzyć się w model Smart TV z rozdzielczością 4K i technologią HDR. Wyświetlacz powinien zostać wykonany przynajmniej w technologii LED. Tylko takie urządzenia zapewnią nam najwyższą jakość i pełnię szczęścia. W przypadku obsługi gier warto zwrócić uwagę także na parametr input lad, związany z opóźnieniami sygnały występującymi między wciśnięciem guzika na padzie a reakcję sterowanego przez nas bohatera. Parametr ten powinien być jak najniższy.
Zwykłe telewizory Full HD sprawdzą się natomiast na co dzień, podczas obsługi dekoderów cyfrowych – ich największą zaletą jest niska cena.
Oczywiście zdecydować możemy się na różne wariacje, na przykład związane z zakupem telewizora Full HD Smart TV albo 4K bez systemu operacyjnego. Na rynku dostępne są również Curved TV, a także najnowsze urządzenia OLED oraz QLED. Wybór zależy od nas.
Materiał zewnętrzny
Autor
Redakcja
fotohobby.pl
Polecamy
Najnowsze
Grawerowanie obrączek ślubnych - pomysły na wyjątkowe napisy
Zaręczyny i ślub to jedne z najpiękniejszych chwil w życiu każdej pary. Wybór odpowiednich obrączek ślubnych jest niezwykle ważny... [...]
Komentarze (0)