Nawet jeśli zajmujesz się fotografią tylko amatorsko są pewne triki, dzięki którym wykonane przez ciebie zdjęcia mogą wyglądać naprawdę dobrze i profesjonalnie. Poniżej przedstawiam 4 wskazówki dla każdego kto chciałby fotografować jeszcze lepiej.
Autobracketing
Pierwszy trik to autobracketing, który nazywany może być także Flash Exposure Bracketing. Jest to funkcja bardzo pomocna, kiedy fotografowana sceneria ma trudne do dobrania parametry, a chcielibyśmy uzyskać rożnego rodzaju naświetlenie. Przy tej funkcji aparat robi serię zdjęć o różnym natężeniu naświetlenia. Liczba zdjęć, które możemy wykonać zależy od sprzętu jakim dysponujemy. Dzięki zastosowaniu tego triku otrzymujemy z kilku ujęć jedną fotografię o bardzo dobrym, wręcz idealnym kontraście.
Histogram
Drugi trik to tzw. histogram, który informuje nas o parametrach naświetlenia. Jest to graficzna interpretacja rozkładu luminacji, dlatego bardzo ważne jest aby nauczyć się go jak najlepiej interpretować. Prawa oś i mocny wzrost wartości na niej informuje nas o tym, że fotografia jest za jasna. Natomiast jeśli obserwujemy wierzchołek po stronie lewej to mamy pewność, że wyjdzie nam ciemne zdjęcie. Optymalna sytuacja to taka, w której krzywa rozkłada się harmonijnie na cały histogram i nie obserwujemy żadnych skrajności.
Ekspozycja długoczasowa
Trzecim trikiem jest stosowanie ekspozycji długoczasowej, która jest wybawieniem fotografów zmagających się ze słabym światłem, ponieważ podwyższa ona światłoczułość. Ekspozycje długoczasową stosujemy także, kiedy nie mamy statywu. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ wraz z podwyższaniem światłoczułości zwiększają się także szumy. Warto zatem dobierać takie aparaty, w których istnieje możliwość kontrolowania wartości ISO. Bardzo ważna jest także opcja wyboru trybu bulb, który umożliwia ustawienie tak długiego czasu naświetlania jaki tylko potrzebujemy wykonując daną fotografię.
Pomiar światła
Ostatnim z prezentowanych trików jest pomiar światła. Niektóre modele aparatów mają dodatkowy tryb, który nazywany jest trybem punktowym lub inaczej spotem. Pomaga on zarejestrować światło na niewielkim wycinku kadru, dzięki czemu możemy wykonać dobrej jakości zdjęcie obiektu, który jest nawet na bardzo jasnym tle. Zwykle mamy dwie możliwości ustawienia pomiaru światła. Możemy albo ustawić pomiar punktowy w głównym menu danego modelu aparatu, albo przyporządkować go do jednego z klawiszy funkcyjnych, który do tej pory był nieprzypisany. Jest to alternatywa dla pomiaru matrycowego, czyli normalnego pomiaru światła podczas którego ustawienia zdjęcia mogą wyjść zbyt ciemne.
Autor
Redakcja
fotohobby.pl
Polecamy
Najnowsze
Jak skompletować domowy zestaw audio?
Tworzenie własnego zestawu audio w domu to zadanie, które może przynieść wiele satysfakcji. Niezależnie od tego, czy jesteś melomanem... [...]
Komentarze (0)