Zewnętrzna lampa błyskowa - sprawdź do jakich zdjęć się przyda.

Fotografie to zbiór wspomnień. Zdjęcia to kolekcja ważnych momentów, do których w każdej chwili można wrócić. O jakości uchwyconej chwili decyduje nie tylko rodzaj aparatu lub umiejętności fotografa. Najważniejsze jest światło, które tworzy magiczne światłocienie, dodając scenie wyrazu, uwypuklając wybrane szczegóły czy kładąc nacisk na pierwszy lub drugi plan. Wspomniane efekty, w zależności od preferencji, można uzyskać  wybierając zewnętrzną lampę błyskową. Jak używać błysku i kiedy? Zostań mistrzem flesza!

Jaka jest rola zewnętrznej lampy błyskowej?

Wybór akcesoriów do profesjonalnego aparatu fotograficznego zależy głównie od wymogów i potrzeb danej osoby. Na inny gadżety decydują się amatorzy, hobbiści oraz profesjonaliści. Podjęcie decyzji oznacza szereg poszukiwać, porównywań i tysiące przeczytanych recenzji. Zwykle niemal każda technologia dzieli ludzi na jej zwolenników i zagorzałych przeciwników. Tak samo dzieje się w przypadku zewnętrznej lampy błyskowej do aparatu. Kontrowersje dotyczą głównie sposobu użytkowania sprzętu, czyli trybu manualnego i automatycznego (TTL). Inni natomiast wolą postawić na wewnętrzne ustawienia aparatu i w pełni kontrolować światło oraz cienie bez pomocy zewnętrznej lampy błyskowej.

Zalety zewnętrznej lampy błyskowej do aparatu:

  • zwiększona moc błysku – lepiej oświetlone zdjęcie,
  • kompaktowość – łatwe przenoszenie i przechowywanie,
  • dowolność użytku – lampę można doczepić do aparatu lub używać zdalnie,
  • wybór oświetlanego miejsca – w zależności od preferencji,
  • swobodne sterowanie cieniem i blaskiem – gdy natura zawodzi,
  • redukcja efektu czerwonych oczu.

Zadaniem zewnętrznej lampy błyskowej jest prawidłowe oświetlenie fotografowanej scenerii lub osoby – zarówno w plenerze, pomieszczeniu, jak i studiu. Błysk może zastąpić, uzupełnić lub dodać wyrazu naturalnemu światłu. W zależności od koncepcji artystycznej podczas każdego ujęcia da się wykorzystać nawet kilka lamp. Wykorzystanie flesza nie jest gwarantem dobrego zdjęcia, ale potrafi ułatwić pracę.

Kiedy i jak używać zewnętrznej lampy błyskowej?

Prawidłowe ustawienie zewnętrznej lampy błyskowej do aparatu zależy od wizji, rodzaju fotografii i miejsca. Sesje studyjne, plenerowe, czy okolicznościowe wymagają innego naświetlenia. Bardziej angażujące są także zdjęcia wykonywane w ruchu – nie da się zatrzymać czasu, ale ujęcie może wywołać tak wrażenie. W momencie fotografowania obiektów/osób warto pamiętać, aby błysk nie był skupiony bezpośrednio na punkcie kulminacyjnym. Dzięki temu światło wydaje się delikatniejsze i znikają nieestetycznie wyróżniające się cienie. W niektórych przypadkach wystarczy wbudowana lampa błyskowa, lecz są sytuacje, gdy ta zewnętrzna okazuje się niezbędna.

Nie rezygnuj z zewnętrznej lampy błyskowej do aparatu, gdy:

  1. Wymaga tego koncepcja i wizja artystyczna.

Zewnętrzna lampa błyskowa może dodać ciekawego efektu rozmycia. Jest możliwe dzięki jednoczesnemu wykonywaniu zdjęcia i poruszaniu aparatem. Takie rozwiązania są wykorzystywane głównie podczas imprez oraz wesel. Zabawa światłem potrafi zaskakiwać, dawać niespodziewane efekty. Warto próbować i odkrywać możliwości sprzętu.

  1. Zastane światło nie jest wystarczające.

Światło może być sprzymierzeńcom lub wrogiem każdego fotografa. Czasem wzbogaca, a innym razem ujmuje uroku. Aby dodać naturze blasku, warto sięgnąć po zewnętrzną lampę błyskową. Pozwoli nie tylko na redukcję niepotrzebnych cieni. Może stać się również jedynym źródłem światła, gdy pomieszczenie lub otoczenie jest zbyt ciemne.

  1. Typ fotografii wymaga użycia zewnętrznej lampy błyskowej.

Niektóre rodzaje zdjęć są ściśle związane z zewnętrzną lampą błyskową. Dotyczy to sesji studyjnych, wesel, czy też spotkań firmowych, fotografii migawkowej oraz stroboskopowej. Dzięki temu fotograf oszczędza czas, zyskując dobrze doświetlone ujęcia bez konieczności wielogodzinnego retuszu.

  1. Ujęcie jest zbyt zacienione.

Cień nie zawsze musi być błędem – wszystko zależy od koncepcji i typu zdjęcia. Inaczej jest jednak w przypadku fotografii portretowej. Jeśli światło pada mocno kierunkowo, można być pewnym, że postać lub obiekt nie będzie dobrze wyglądać. Zewnętrzna lampa błyskowa z łatwością zredukuje występujące cienie.

Szukasz profesjonalnej lampy błyskowej? Sony pomoże ci panować nad światłem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=akcesoria_fotograficzne_sony

Czy zewnętrzna lampa błyskowa do aparatu to zawsze dobry wybór?

Wykorzystanie jakiegokolwiek akcesorium fotograficznego zależy od miejsca, okoliczności i rodzaju zdjęcia. Zewnętrzna lampa błyskowa do aparatu może być pomocna w wielu przypadkach, ale czasem lepiej odłożyć ją na bok. Niektóre ujęcia wymagają bardziej surowego i naturalnego wyrazu. Dotyczy to głównie fotografii reportażowej, która skupia się na sytuacjach oraz emocjach. Używanie lampy błyskowej zależy w pełni od autora fotografii – nikt nie może zmusić artysty do zmiany swojej wizji.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.