10 porad jak robić niesamowite zdjęcia zimą

Warto wiedzieć jak robić zdjęcia w okresie zimowym, by nie były ciemne i ponure. Choć wielu może wydawać się, że pora roku nie ma wpływu na jakość naszych zdjęć, to o wiele łatwiej zrobić dobre zdjęcie w czerwcu czy lipcu. Jak uniknąć najczęstszych błędów? Komputer Świat opracował 10 rad, dzięki którym zimowe zdjęcia będą zawsze udane.

1. Należy zacząć od dobrego przygotowania technicznego. Musimy pamiętać o naładowaniu baterii aparatu, jako że to właśnie zimą baterie najszybciej się rozładowują. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dodatkowy akumulator. Jeśli takiego nie mamy, to lepiej oszczędzać baterię i nie używać podglądu na ekranie. Należy zadbać też o od odpowiednie ubranie, a przede wszystkim rękawiczki. 

2. Zdjęcia wykonane zimą mogą być za ciemne ze względu na krótkie dni. Może także okazać się, że są za jasne przez śnieg. Często aparaty nie doświetlają wystarczająco, jako że odczytują śnieg w tle jako duże rozjaśnienie. W efekcie zdjęcie wychodzi szarawe i smutne. Możemy tego uniknąć i zmodyfikować jasność wybierając funkcję kompensacji ekspozycji z symbolem:   
Funkcja ta nie jest włączona w trybie automatycznym, tak więc powinno się przełączyć sprzęt na chociażby tryb automatyki programowej. Następnie kompensujemy ekspozycję do odpowiedniej wartości EV. Pozostaje nam tylko ocenić rezultaty naszej pracy. Dodatkowo, inne aparaty cyfrowe posiadają tryby takie jak plaża czy właśnie śnieg- powinny one pomóc, zwłaszcza niedoświadczonym fotografom. 

3. Często zdarza się, że zimowe zdjęcia przybierają dziwne odcienie. Dzieje się tak za sprawą zmylonego automatycznego balansu bieli. Tak więc, jeżeli na zdjęciu ma być dużo śniegu, który wystawiony jest na promienie słoneczne, to należy zadbać o poprawne ustalenie balansu bieli.  
Temperaturę kolorów możemy zmieniać ręcznie lub wspomóc się trybem zapisu RAW. Dzięki niemu, barwy będą regulowały się same po wykonaniu zdjęcia. 

4. Tryb HDR okaże się niezbędny jeśli na zdjęciu białe tło kontrastuje z czernią (np. osoba ubrana w ciemny płaszcz na tle śniegu). Ponadto, możemy wykorzystać inne funkcje, które zadbają o rozjaśnienie cieni i odpowiednie doświetlenie. Zaawansowanym użytkownikom powinien być znany także bracketing, czyli wykonanie trzech takich samych zdjęć z różnym stopniem naświetlenia. Takie zdjęcia umożliwiają nam stworzenie fotografii z szerokim zakresem tonów na ekranie własnego komputera z użyciem odpowiedniego oprogramowania. 

Fotografia zimowa

5. Problemem, który może pojawić się podczas wykonywania zdjęcia krajobrazu czy panoramy jest brak ostrości. Jeśli domkniemy mocniej przysłonę (podnosząc ją tym samym do np. f/8.0, poprawimy głębię ostrości. Jeżeli nasz aparat posiada funkcję krajobrazu, to z pewnością możemy z niej skorzystać. Jeżeli problemem jest niewielkie doświetlenie, to skorzystajmy ze stabilizacji obrazu, podnieśmy czułość ISO matrycy. Możemy także użyć statywu, aby mieć pewność, że zdjęcie nie będzie poruszone. 

6. Bardzo istotna jest także dobra pogoda. Robienie zdjęć zostawmy na bardziej słoneczny moment dnia. Zdecydowanie najlepszą porą dnia będzie wczesny ranek. Zapewni nam to bogactwo kolorów i delikatne barwy. Nie mniej urokliwy będzie zachód słońca, który także zapewni nam oryginalne i nietuzinkowe fotografie. 

7. Możemy także wykorzystać światło sztuczne i światło księżyca do wykonania zimowego zdjęcia pleneru nocą. Najlepszy będzie moment, gdy słońce zachodzi. Niezbędny okaże się statyw lub też inna podpora zapewniająca stabilność. Nie warto korzystać z fotografowanie w trybie automatycznym. Przez to nie możemy samodzielnie kontrolować ustawień. Podobnie nie należy stosować lampy błyskowej. Ponownie, funkcja krajobrazu nocnego może okazać się bardzo przydatna w takiej sytuacji. 

8. Moment, w którym śnieg właśnie zaczął padać, daje nam wspaniałą możliwość do wykonania zdjęć, gdy płatki świeżego śniegu znajdują się na liściach i roślinach.

9. Zimowa aura sprzyja fotografowaniu sportowych wyczynów. Wystarczy ustawić długą ogniskową. Polecane jest stosowanie krótkiego czasu naświetlania, aby zamrozić ruch. 

10. Szukajmy oznak zimy i inspiracji w otaczających nas przedmiotach. Może być to np. zwisający sopel lodu, zamarznięte jabłko czy gałęzie.

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.