Regularne archiwizowanie zdjęć – kwestia bezpieczeństwa

Każdy zapalony fotograf wykonuje wiele zdjęć, które mogą mieć wartość finansową lub wyłącznie sentymentalną. Bez względu na to, czy fotografia to Twoje hobby, czy z niej żyjesz, warto zainteresować się różnorodnymi sposobami archiwizacji zdjęć oraz wykonywaniem kopii zapasowych. Jak to zrobić? Dlaczego warto?

Po co zawracać sobie głowę tworzeniem archiwum zdjęć i kopiami zapasowymi?

Jeśli wykonywane fotografie przechowujemy wyłącznie w postaci cyfrowej i to w jednym miejscu (na przykład w pamięci aparatu albo na komputerze), może zdarzyć się, że zostaną bezpowrotnie utracone. Może się tak zdarzyć zarówno wówczas, gdy sprzęt zostanie skradziony, jak również zniszczony, a nawet wtedy, gdy ulegnie poważniejszej awarii. Nic nie jest wieczne i niezawodne, dlatego warto na bieżąco archiwizować zdjęcia oraz tworzyć ich kopię zapasową, by pewnego dnia nie żałować, że jedyna kopia fotografii z wyjazdu na drugi koniec świata przepadła na skutek awarii lub kradzieży komputera.

Archiwizowanie i przechowywanie zdjęć oraz dokumentów można zorganizować lokalnie lub korzystać z jednego z wielu rozwiązań online, które umożliwiają przechowywanie danych w chmurze. Karta microsd pomieści ograniczoną liczbę fotografii, ale jest pewnym i namacalnym nośnikiem. Mimo to, warto rozważyć trzymanie jednej kopii zdjęć na karcie, a drugiej na wybranym serwerze lub w jeszcze innym miejscu.

Jak przechowywać fotograficzne archiwum?

Bez względu na to, czy nasze zdjęcia to pamiątki z wakacji, czy ujęcia profesjonalne, które są podstawą naszej pracy, warto uporządkować je i skopiować, by zabezpieczyć się przed ich utratą. Wiadomo, że ważniejsze są wspomnienia i przeżyte chwile, ale trudno byłoby pogodzić się z utratą archiwum fotografii z okresu narodzin dziecka czy z ostatnich spotkań w gronie osób, które już odeszły. To sytuacje, które mogą się zdarzyć, a którym można skutecznie zapobiec, o ile zadbamy o odpowiednie kopiowanie i przechowywanie zdjęć.

Jednym ze sprawdzonych sposobów archiwizowania zdjęć jest ich przechowywanie na dysku komputera. By mieć pewność, że zdjęcia nie ulegną utraceniu na wypadek awarii sprzętu, warto rozważyć ich dodatkowe przechowywanie w chmurze lub na dysku zewnętrznym. Dodatkowe miejsce archiwizacji to dodatkowa gwarancja zabezpieczenia cennych fotografii. Dysk zewnętrzny to świetne rozwiązanie offline – w sam raz dla osób, które obawiają się bezpieczeństwa plików w chmurze. Przenośny dysk można co jakiś czas uzupełniać danymi, a następnie przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Jeśli nasze archiwum fotografii ma naprawdę pokaźne rozmiary, warto przemyśleć wykupienie miejsca na serwerze. To alternatywa dla usług przechowywania plików w chmurze, która umożliwi zarówno przechowywanie plików w sieci, jak również postawienie na serwerze dowolnej witryny, domeny, poczty lub bloga.

Ważne są nie tylko kopie zapasowe, ale też porządek w zdjęciach

Gdy zadbamy już o bezpieczne przechowywanie plików, warto zastanowić się nad metodą ich zgrywania z aparatu oraz nad ich uporządkowaniem. Należy uważać, by podczas zrzucania zdjęć na dysk nie doszło do nadpisania się fotografii (co jest możliwe, gdy zmienimy ustawienia w aparacie lub w programie kopiującym zdjęcia i nazwy plików ulegną powtórzeniu). Pomocne w ogarnięciu bardzo dużego archiwum plików są specjalne programy dla fotografów, które służą zarówno do zgrywania zdjęć, jak również ich katalogowania, a nawet do wstępnej obróbki cyfrowej. Rozwiązania tego typu są przydatne szczególnie w przypadku fotografów profesjonalnych, którzy pracują na plikach RAW.

Czasami trzeba przeprowadzić ostrą selekcję

Dawniej, gdy fotografia wymagała użycia rolki filmowej, a wywołanie zdjęć i zrobienie odbitek było dość kosztowne, nie wykonywało się aż tylu zdjęć. W wielu przypadkach z wakacji przywoziło się jedną lub dwie rolki ze zdjęciami, co dawało maksymalnie kilkadziesiąt ujęć. W dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło. Fotografujemy wszystko, wszędzie i niemal bez przerwy. Zdjęciami dzielimy się w sieci, publikujemy je na blogach, na portalach społecznościowych lub przesyłamy je w prywatnych wiadomościach, a to powoduje, że gromadzimy i archiwizujemy mnóstwo zdjęć. Tak naprawdę większość z nich nie będzie nam w przyszłości do niczego potrzebna, a wspomnienie smacznego śniadania sprzed kilku dni nie wymaga przechowywania kilku fotografii tego posiłku. By nie utonąć w nadmiarze zdjęć i podobnych ujęć, warto od czasu do czasu przeprowadzić ostrą selekcję zgromadzonych fotografii. Im częściej będziemy to robić, tym większy ład w archiwum fotograficznym.

Fotografowanie to dla wielu osób pasja, przyjemność lub nawet sposób na życie. Zdjęcia i obrazy otaczają nas ze wszystkich stron. Coraz częściej wykonujemy zdjęcia w codziennych, zwyczajnych sytuacjach, by coś uwiecznić lub pokazać innym. Zachętą do tego są media społecznościowe oraz fakt, że wszyscy robią zdjęcia i się nimi dzielą. Bez względu na to, czy robimy zdjęcia dla przyjemności, czy jest to nasza praca zarobkowa, powinniśmy zadbać o ich odpowiednią archiwizację i przechowywanie, by nie okazało się, że najważniejsze ujęcia uległy bezpowrotnej utracie.

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.