Najbardziej interesujące akcesoria do makrofotografii

Makrofotografia to coś, co można robić bez konieczności zakupu akcesoriów specjalnych. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy robi się zdjęcia smartfonem bądź za pomocą kompaktu. Jednak nie da się ukryć, że najlepszy efekt powstaje wtedy, gdy się takimi akcesoriami wspomaga. Co zatem można dokupić, by rozwijać swoją pasję?

Soczewki i konwertery makro

Najtańszą oraz najprostszą metodą, która wprowadzi nas w świat makro z całą pewnością jest zakup makro soczewek. To nic innego jak optyczne nasadki, które mają różne właściwości skupiające od + 1 do nawet +10 dioptrii. Im większa występuje wartość, z tym większym efektem powiększenia ma się do czynienia. Można dokonać połączenia soczewek, wtedy dochodzi do zsumowania ich zdolności. Dochodzi też do zsumowania ich wad. Powiększające soczewki są w stanie wprowadzać różne zniekształcenia oraz aberracje, które występują najczęściej na brzegach kadru.

Jeżeli nie chce się do tego dopuścić i możliwie najbardziej zminimalizować wady to wtedy najlepiej jest dokonać inwestycji w produkt, który jest nieco droższy, ale jest zdecydowanie wyższej jakości - makro konwerter. Inaczej niż w przypadku powiększających soczewek taki konwerter ma w sobie kilka połączonych elementów optycznych, dzięki którym dochodzi do wzajemnego korygowania danych wad, dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku obiektywu. Dzięki konwerterom makro oraz soczewkom powiększającym można uzyskać naprawdę duże powiększenie. Jednak będzie ono okupione przez małą głębię ostrości. Soczewki mocować należy na obiektywie dokładnie tak jak filtry optyczne.

Akcesoria i dodatki dla fotografa

Akcesoria optyczne do smartfona

Również do smartfonów można dokupić nasadki przeznaczone specjalnie do makrofotografii. Najwięcej akcesoriów można znaleźć dla iPhone'a, jednak można dostać też produkty, które przeznaczone są dla innych smartfonów oraz akcesoria uniwersalne. Wcale nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy do tego, by powstał powiększający efekt na zdjęciu, które jest wykonane smartfonem. Akcesoria markowe można zastępować wykonanym ręcznie zamiennikiem - ot chociażby soczewką z wizjera drzwiowego, który możliwy jest do kupienia w marketach budowlanych i to za grosze.

Statyw lub inna podpora

Nie da się ukryć - zdarzają się sytuacje, w których lepiej robi się zdjęcia z ręki, zdarzają się też takie, do których bardzo przyda się statyw. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy fotografowi zależy na maksymalnie dużej ostrości a występuje niedostatek światła. Dzięki podporze można uniknąć ruszenia i, jeżeli jest taka potrzeba, zachować kadr. 

Przy zakupie statywu warto jest rozważyć model, który ma głowicę 3D. Dzięki niej można dokonywać regulacji każdej płaszczyzny osobno. Warte rozważenia są też statywy, które mają elastyczne nogi, dzięki czemu można umieścić aparat w naprawdę niemalże dowolnym miejscu. Statywy tego rodzaju dostępne są także w przypadku kompaktów, smartfonów oraz lustrzanek. Jednak jeżeli chodzi o smartfona nieodzowny okazuje się kolejny uchwyt na zacisk, żeby zamontować go na statywie. Można też w tym celu wykorzystać wypełniony grochem lub piaskiem woreczek.

Dodatkowe oświetlenie

Najlepiej jest korzystać ze specjalnej lampy przeznaczonej do makrofotografii, bo lampa błyskowa ma zbyt silne światło, które jednocześnie pada pod złym kątem. Wtedy zdjęcie jest brzydko i źle oświetlone.

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.