Aparaty pełnoklatkowe – jakie znaczenie ma wielkości matrycy?

Aparaty pełnoklatkowe cieszą się opinią sprzętu najwyższej klasy – jest to zasługa matrycy, w którą wyposażone są aparaty tego typu. Jak na jakość zdjęć wpływa wielkość matrycy? Jakie możliwości oferują aparaty pełnoklatkowe? Z czego wynika ich przewaga nad aparatami z mniejszą matrycą? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jeżeli planujesz zakup aparatu pełnoklatkowego.

Pełna klatka – co to jest?

Określenie „pełnoklatkowy” odnosi się do wielkości matrycy montowanej w aparacie. Pełną klatką nazywa się matryce o rozmiarach 36 × 24 mm – odpowiadają one wielkości klatki filmu 35 mm, która wykorzystywana jest w fotografii analogowej. Dla porównania matryca ASP-C, która wykorzystywana jest w tańszych lustrzankach, ma wymiary 23,5 × 15,7 mm, a stosowana w kompaktowych cyfrówkach matryca ½.3” ‒ 6,16 × 4,62 mm. Jaki wpływ ma wielkość matrycy na jakość zdjęć i możliwości aparatu?

W dużym uproszeniu – im większa powierzchnia matrycy, tym lepsza jakość zdjęć. Z czego to wynika? Na matrycy o większej powierzchni pojedyncze piksele mają większe wymiary i pada na więcej światła – dzięki temu aparat jest w stanie zarejestrować więcej informacji. Zdjęcia wykonane aparatem pełnoklatkowym wyróżniają się szczegółowością, wiernym odwzorowaniem kolorów, dużą rozpiętością tonalną, oraz niskim poziomem szumów. Mniejsze zaszumienie widoczne jest zwłaszcza na zdjęciach w dużej rozdzielczości, wykonanych przy użyciu wysokich czułości ISO, które wykorzystuje się w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Matryca pełnoklatkowa ułatwia także wykonywanie zdjęć z mniejszą głębią ostrości – dzięki temu łatwiej osiągnąć na zdjęciu efekt bokeh, polegający na estetycznym rozmyciu tła.

Aparaty pełnoklatkowe – nie tylko dla zawodowców

Aparaty pełnoklatkowe oferują doskonałą jakość zdjęć i zaliczają się do najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku fotograficznym. Przez długi czas używane głównie przez osoby, które fotografią zajmują się profesjonalnie. Powodem była dość wysoka cena urządzeń tego typu. Obecnie technologia pełnoklatkowa stała się bardziej dostępna, a aparaty tego typu coraz częściej wykorzystywane są także przez amatorów, którzy fotografią zajmują się hobbistycznie. W sklepie internetowym Sony Center znajdziesz szeroki wybór aparatów pełnoklatkowych Sony (https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=aparaty_pelnoklatkowe)  w przystępnych cenach ‒ w ofercie znajdziesz modele, które sprostają oczekiwaniom profesjonalistów, a także mniej doświadczonych fotografów. Oto najciekawsze modele, na które warto zwrócić uwagę.

Aparat Sony α7 III ILCE-7M3 z obiektywem Sony SEL24105G

Aparat Sony α7 III wyposażony jest w pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor R 35 mm o rozdzielczości 24,2 MP. Konstrukcja pozbawiona przerw między mikrosoczewkami gwarantuje wysoką czułość i szeroki zakres dynamiczny. Zaawansowany procesor obrazu Bionz X zapewnia szeroki zakres czułości (do ISO 51200), wierną reprodukcję kolorów i minimalny poziom szumów. System AF zastosowany w aparacie pełnoklatkowym Sony α7 umożliwia śledzenie i utrzymanie ostrości nawet na bardzo szybko przemieszczających się obiektach. Szerokie pokrycie obszaru obrazu jest możliwe dzięki 693 punktom AF z detekcją fazy oraz 425 punktom AF z detekcją kontrastu. Tryb AF-C ułatwia wykonywanie fotografii portretowych – nawet jeżeli fotografowana osoba nie patrzy w stronę obiektywu, a część twarzy ukryta jest w półmroku. Przycisk włączający system AF uruchamia autofokus bez konieczności wciskania spustu migawki do połowy ‒ jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które przydaje się podczas fotografowania dynamicznych scen.

Aparat Sony α7R IV 35 mm ILCE7RM4 (body)

Pełnoklatkowy aparat Sony α7R IV wyposażony jest w przetwornik obrazu CMOS Exmor R o niezwykle wysokiej rozdzielczości – 61 MP. Procesor obrazu BIONZ X współpracuje z układami LSI przedniej części matrycy – dzięki temu możliwe jest osiągnięcie nawet 15-stopniowego zakresu dynamiczny przy niskiej poziomie czułości. Przetwornik obrazu zapewnia szerokie pokrycie AF ‒ 567-punktowy system AF z wykrywaniem fazy oraz 425-punktowy system AF z wykrywaniem kontrastu umożliwia precyzyjne ustawienie ostrości. Dzięki mechanizmowi Fast Hybrid AF aparat Sony α7R IV utrzymuje ostrość na obiekcie nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Z kolei funkcji Real-time Eye AF umożliwia śledzenie oczu – jest to rozwiązanie ułatwiające wykonywanie zdjęć portretowych. Co ciekawe, Real-time Eye AF można wykorzystać również podczas fotografowania zwierząt. N ostrość zdjęć korzystnie wpływa natomiast pięcioosiowy stabilizator obraz kompensuje drgania, które powstają podczas wykonywania zdjęć z ręki.

Wypróbuj aparaty pełnoklatkowe Sony i przekonaj się, że wielkość matrycy ma znaczenie!

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.