Własne studio fotograficzne

Fotograficzne studio daje możliwość realizowania nieograniczonej liczny pomysłów na imponujące oraz bardzo ciekawe zdjęcia. Pozwala także na rozwój oraz zrozumienie prawa, które rządzi fotografią. Do niedawna własne studio fotograficzne było tylko i wyłącznie domeną fotografów zawodowych. Dużą przeszkodą czekającą na amatorów był dostęp do konkretnych narzędzi oraz ich cena.

Nawet podstawowe sprzęty były całkowicie poza zasięgiem. Obecnie sytuacja się zmieniła. Wyzwalacze radiowe, studyjne błyskowe lampy, modyfikatory oświetlenia jak i także inne fotograficzne akcesoria są dostępne szerzej i cieszą się ogromną popularnością.

Studyjna fotografia jest jedną z bardziej wymagających dziedzin. Przygotowanie studyjnej sesji wymaga dużego zaangażowania. Należy zorganizować modelkę lub modela, przygotować stylizacje, makijaż oświetlenie oraz wiele innych ważnych elementów. Tak samo dużo pracy czeka nas przy sesji produktowej oraz przy sesji portretowej.

Największą przeszkodą wciąż są koszta. Oprócz kwestii organizacyjnej pozostaje kosztowne zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia oraz oświetlenia. Studyjne oświetlenie jest kwestią kluczową.

Czy wszystko musi aż tyle kosztować?

Na całe szczęście techniczny postęp pozwolił na zminimalizowanie bariery cenowej. Po pierwsze sprzęt studyjny jest obecnie w cenie, którą można zaakceptować. Część producentów na rynek wypuściła oświetleniowy sprzęt na miarę kieszeni w miarę amatorskiej. Gdy uda nam się znaleźć pomieszczenie w odpowiednich rozmiarach to możemy sobie zaaranżować prawdziwe studio.

Wyposażenie fotograficznego studia

Należy zacząć od wariantu prostego. Skupić się musimy na budowie niewielkiego portretowego studia. Dobry portret to nie to samo co na przykład zdjęcie do dokumentów. Zdjęcie portretowe ma na celu wydobycie charakteru osoby na nim znajdującej się.

Sprzęt w studiu fotograficznym

Efekt ten jest możliwy dzięki odpowiedniej stylizacji. Pierwszym technicznym wyborem jest wybór konkretnego już sprzętu. Musimy wiedzieć czy stawiamy na oświetlenie błyskowe czy też oświetlenie ciągłe. Zarówno pierwszy jak i także drugi wybór ma swoje wady jak i także zalety. By dokonać wyboru należy zdawać sobie sprawę z podstawowych różnic. Lampy błyskowe studyjne pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy oświetlenia i ich modyfikatorów. Światło błyskowe i korzystanie z niego wymaga od nas większego doświadczenia oraz większej wiedzy. Oświetlenie ciągłe jest łatwiejsze. Dodatkowo pozwala na widzenie od razy jak jest nasza scena oświetlona.

Gdy bierzemy pod uwagę lampy błyskowe studyjne to musimy wiedzieć, że podstawowy model będzie nas kosztował około 250 złotych. Naturalnie możemy szukać modeli tańszych. Gdy znajdziemy jakieś aukcje okazyjne na Internecie to czasem "okazje" w rzeczywistości to nie da. Najlepiej jest zapoznać się z ofertą dobrego sklepu fotograficznego. Gdy mamy do czynienia z dobrym producentem to nasz zestaw w przyszłości będzie możliwy do rozbudowy.

Kolejny bardzo istotny element to softbox. Jest to modyfikator, który jest bardzo ceniony w portretowej fotografii. Występuje on w bardzo różnych wariantach. Zaczynamy od tych podstawowych, aż po te bardziej skomplikowane. Sposób działania softboxu jest bardzo prosty. Światło, które się odbija od ścian wewnętrznych, wychodzi na zewnątrz bezpośrednio przez biały dyfuzor, tylko i wyłącznie w jednym kierunku. Pozwala to oświetlić bardzo precyzyjnie scenę oraz uzyskać miękkie oraz łagodniejsze oświetlenie.

Kolejna istotna bardzo rzecz to wyzwalanie błyskowych lamp. Sposobem najtańszym będzie skorzystanie z przewodu, który jest podłączony do synchronizacji gniazda. Lepszym pomysłem jest radiowy wyzwalacz. Nie dość, że umożliwia on wyzwolenia kilku lamp w tym samym czasie to dodatkowo żaden z przewodów nie będzie nam ograniczał ruchów. Na uniwersalny oraz niedrogi wyzwalacz wydamy około stu złotych. Musimy jednak pamiętać o statywie oświetleniowym. To z kolei jest koszt około 75 złotych. Gdy sobie wszystko podsumujemy to koszt zestawu oświetleniowego przekroczy troszkę ponad 800 złotych. Zawsze nasz zestaw możemy poszerzać.

Koszt całkowity podstawowego studyjnego zestawu nie przekroczy nam kwoty tysiąca złotych.

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.