Najlepszy obiektyw dla fotografa początkującego

Gdy kupujemy naszą pierwszą cyfrową lustrzankę to zazwyczaj wybór pada na zestaw samego aparatu oraz dołączonego do zestawu obiektywu. Mówi się na ten zestaw body + kit. Po takim właśnie zakupie jesteśmy bardzo zadowoleni. Robimy wiele zdjęć i cieszymy się przeogromnie z nowego sprzętu.

Nadchodzi jednak moment, że oczekujemy czegoś więcej. Zaczyna nam bowiem czegoś brakować. Chcemy, aby nasze zdjęcia były jeszcze lepsze. Okazuje się wtedy, że obiektyw, który był dołączony do aparatu jest za ciemny. Dodatkowo nie możemy uzyskać głębi ostrości oraz efektu rozmycia tła.

Czym jest obiekty kitowy?

Obiektyw kitowy jest obiektywem, który jest dołączany do lustrzanki cyfrowej przez producenta. Przeważnie jego ogniskowa mieści się w przedziale 18-105 mm. Zakres ogniskowej daje możliwość wykonywania szerokich kadrów jak i także nadaje się do fotografowania pięknych krajobrazów. Wąskie kadry także wchodzą w grę. Obiektyw kitowy jest dosyć ciemny i nim nie uzyskamy głębi ostrości. Fotografie nie wyglądają zbyt dobrze. Sprawa ma się podobnie gdy mamy niedobór światła. Obiektywem kitowym nie zrobimy dobrego zdjęcia w słabych oświetleniowych warunkach. W tym wypadku musimy wydłużyć czas naświetlenia lub zwiększyć tak zwaną wartość ISO.

Jaki obiektyw w zastępstwie kita?

Na rynku znajdziemy bardzo dużą liczbę przeróżnych obiektywów. Większość z nich kosztuje bardzo dużo. Rozumiemy doskonale, że dla początkującego fotografa wydatek między dwa, a pięć tysięcy złotych na obiektyw to bardzo dużo. Skupmy się więc na tych tańszych i jednocześnie obiektywach przyzwoitych. Będą to w większości obiektywy stało ogniskowe.Są to takie obiektywy, które mają jedną ogniskową i nie pozwalają w żadnym wypadku na zoomowanie.

Wybór obiektywu

Dodatkowo charakteryzują się dużym otworem przysłony. Są zatem jasne. Postaramy się także pokazać pewnego rodzaju alternatywę dla obiektywu kitowego w postaci zoomów o konkretnym świetle f/2.8. To na jaki obiektyw się zdecydujecie zależy tylko i wyłącznie od Was.

Zamienniki jasne kitowego obiektywu w systemie Nikon:

Tamron 17-50mm f/2.8 jest to idealne szkło na zastępstwo obiektywu kitowego. Jest to zoom. Ma on podobny zakres ogniskowej do większości kitowych obiektywów. Stałe światło jednak pozwala nam na znacznie więcej. Szkło sprawdzi dokładnie się przy portretach, krajobrazach, fotografii reporterskiej czy też w zastosowaniu codziennym. Jest to obiektyw, który wybierany jest przez fotografów ślubnych początkujących. Na rynku znajdziemy także nowszą wersję, która jest troszkę droższa.

Nikkor 35 mm f/1.0 to standardowe i podstawowe szkło. 35 mm jest uważane za podstawową totalnie ogniskową. Świetnie się ona sprawdzi w zastosowaniu codziennym, ogólnym oraz reporterskim. Jest to ogniskowa po samym środku zakresu ogniskowych. Większość kitowych obiektywów tak ma. Możemy w bardzo łatwy sposób sprawdzić czy ta właśnie ogniskowa będzie nam pasowała. Światło odpowiednie pozwala nam na uzyskanie płytkiej głębi ostrości jak i także przyjemnego dla oka tak zwanego bokehu. Obiektyw ten bardzo ładne rysuje jak i także bardzo ciężko jest doszukać się większych wad. Nikkor jest obiektywem, który jest przeznaczony dla matryc formatu APS-C. Świetnie sobie radzi na pełnej klatce. Zaś Nikkor AF to obiektyw kolejny z ogniskową kultową. Uważana była kiedyś za idealną do portretów. Sprawdzi się on zarówno u totalnego amatora jak i także u fotografa profesjonalnego. Jest więc w pewnym sensie uniwersalny. Jak widać fotografia jest skomplikowaną dziedziną.

Autor

Redakcja

fotohobby.pl

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Kontakt

E-mail: kadr@fotohobby.pl

Kontakt do redakcji

zamowienia@fusionpress.eu
+48 794 502 662

Portal wspierany przez: avm4you.pl, hurtownię optyczną z dużym wyborem soczewek kontaktowych.